bookmate game
sr
Books
Nenad Novak Stefanović

Apis i Aleksandar

Roman o ljubavi, kazni i noći koja je promenila istoriju Srbije.
Avgust, 1876. U Beogradu se rađaju dva dečaka u razmaku od tri dana. Jedan će postati kralj, drugi oficir.

U svom novom romanu Apis i Aleksandar Nenad Novak Stefanović piše o dvojici vršnjaka koji su obeležili modernu istoriju Srbije. Zahvaljujući mnoštvu novih podataka o Dragutinu Dimitrijeviću Apisu i Aleksandru Obrenoviću, ova knjiga otkriva koliko su njihovi životi bili duboko isprepleteni i zašto se mogu nazvati Kainom i Aveljem srpske politike.
Pored dvojice protagonista, roman se posebno osvrće i na ulogu koju su jake žene imale u ovom turbulentnom periodu naše istorije, kao i na njihove proračunate, iskrene ili sasvim divlje ljubavi prožete uzavrelim političkim strastima.
Ovaj uzbudljivi roman ne samo da je pouzdani vodič kroz splet vojnih i diplomatskih zavera koje su dovele do kobne noći 29. maja 1903. već i uveliko razbija ustaljene predstave o epohi Obrenovića i prevratu koji je odredio sudbinu Srbije do današnjih dana.
478 printed pages
Publisher
Laguna
Have you already read it? How did you like it?
👍👎

Impressions

  • Srđan Rajićshared an impression2 years ago
    👍Worth reading
    💡Learnt A Lot

    Procitao u stampanom izdanju.Mene ove teme i ovaj period izuzetno zanimaju pa mi je i ova knjiga dosla u biblioteku.Preporuka za čitanje

  • Marija Đurđevićshared an impression25 days ago
    👍Worth reading
    🔮Hidden Depths
    💡Learnt A Lot
    💧Soppy

    Izvanredna! Romani Nenada Novaka Stefanovića su zlata vredni! ❤️

  • Jovan Lukicshared an impression17 days ago
    💡Learnt A Lot
    🎯Worthwhile
    🚀Unputdownable

Quotes

  • Marija Đurđevićhas quoted25 days ago
    Непознат је Наталијин тестамент. Сумња се да је све, и вилу Сашино у Бијарицу, оставила католичком манастиру Сен Дени у Паризу, у којем је провела последње деценије живота. У изношеној мантији хранила је голубове у Луксембуршком парку и деци је делила бомбоне, као што је чинила и питомицама Више женске школе у Београду. Анонимно је прилагала новац за српске инвалиде. Мужа је надживела четрдесет година, сина тридесет осам.
  • Marija Đurđevićhas quoted25 days ago
    Венчаница несрећне краљице постигла је цену од само тридесет фунти и повучена је из продаје. Најскупље је продата тијара од брилијаната, за 1.229 фунти. Укупна продајна вредност свих личних Драгиних ствари износила је 2.335 фунти. Скромно. Као да њени предмети преносе несрећу.
  • Marija Đurđevićhas quoted25 days ago
    Табла је водила до породичног стабла Живана и Јелене Живановић. Њихова ћерка Милица се удала за лекара Гостушког и биће да је добила задњи део плаца у мираз. Милица и Риста су имали два сина. Старијег ће назвати Драгутин, по ујаку који се није вратио из Првог светског рата и којем се није смео ни гроб знати. Дајући име сину по државном непријатељу, породица је показивала да се не плаши. Млађи син добиће име Живан. Родио се по дединој смрти.
    Породица Живановић ће у Првом балканском рату изгубити сина Сању, студента музичке академије. Његов таленат наставиће Драгутин Гостушки, дипломираће на тој истој београдској музичкој академији.

On the bookshelves

fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)