Sinan Canan

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler

«Harika bir kitap okumak istiyorsanız… İşte, okumaktasınız zaten! "

— Murat Menteş

Sinan Canan, fazlasıyla espritüel bir bilim insanı.[n] Beyin adlı bilimsel “stand-up” gösterilerinin yıldızı. Zor sorulara hem komik hem de isabetli cevaplar veriyor:

Kaos teorisi nedir?

Tam olarak kaç tane tabiat kanunu var?

Evrim hakkında neden yanılıyoruz?

Bilinç dışı eylemlerim, bilinçli eylemlerimden katbekat fazlaysa acaba ben, kendim miyim?

Lost’ta veya Matrix’te yaşıyor olabilir miyiz?

Birbirimizi neden tam olarak anlayamıyoruz?

Aşk bize neler yapıyor?

Cinsellik neden sürekli satıyor ve satacak?

“İnsan beyni; 1,4 kg ağırlığında, su, yağ, protein, şeker ve tuzdan oluşan bir jöledir.” diyen yazar, bu jöleye korkusuzca balıklama dalıyor! Velhasıl… Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bilmek isteyeceğiniz şeylerle dolu bir kitap."

— Murat Menteş

«Rönesans’taki gibi bir Leonardo bekleyemeyiz artık. Çünkü bilgi havzası büyüdükçe hakim olmak için onu böldük, dallara ayırdık. Mecburduk. Ama bu kez de körün fili tarifi düzeyinde bakar olduk “hakikat”e. Şimdi disiplinler arası, hatta disiplinler üstü bir kavrayışa ihtiyacımız var. Sinan Canan’ı bu yüzden çok önemsiyorum: Kadim olanla modern olanı, Doğu’yla Batı’yı, farklı disiplinleri harmanlayıp kavradığı için; “hakikat”i “gerçek”in üstüne koyduğu için.»

— Cem Mumcu

«Popüler bilimsel bir kitap, nadiren bu kadar güzel, edebi ve masalsı bir dille yazılır. Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bu kadar yumuşak bir dille yazılıp hem okuyanın kendisini dönüştürmesine hem beynin çalışma biçimini anlamasına hem de evrendeki ahengi öğrenmesine katkıda bulunan nadir kitaplardan… Sanırım birden fazla okumak zorunda kalacaksınız. Kitap bittiğinde artık eski ben’inizi geçmişte bırakıp hınzır bir gülümsemeyle önceki inançlarınızı anımsayacaksınız. Çünkü değiştiğinizi anlayacaksınız. Sahip olduğunuz inançlar konusunda değişime cesaretiniz varsa okumaya başlayın. Okuduktan sonra aynı kişi olmayacağınızı garanti ederim.

— Sultan Tarlacı
337 printed pages

Related books

Impressions

  Büşra Sushared an impressionlast year
  💡Learnt A Lot
  💞Loved Up

  Her bir paragrafını merakla okuduğum ve sürekli öğrendiğim eğitici düşündürücü şaşırtıcı bilgiler içeren bana göre harika olan bir kitap. Ufkunuzu açarken aynı zamanda da varlığınızı anlamaya güç katıyor .

  Murat Özarpacıshared an impression7 months ago
  👍Worth reading

  Kitabın yarısına kadar mükemmel akıcı ama ondan sonra hususi bilimle alakalı bilgiler biraz bitirmemi zorlaştırdı. Ama yine de ufuk açıcıydı.

  b6012374437shared an impression4 months ago
  👍Worth reading
  🔮Hidden Depths
  💡Learnt A Lot
  🎯Worthwhile

  Değerli bilgiler barındırmakta, bazı bölümlerini atladım fakat kesinlikle okumaya değer olduğunu düşünüyorum

Quotes

  Ülkü Karaşenhas quoted3 years ago
  Jostein Gaarder “Sofie’nin Dünyası” adlı kitabında bu açmazı şöyle dillendiriyor: “İnsan beyni bizim anlayabileceğimiz kadar basit olsaydı, onu anlayamayacak kadar aptal olmamız gerekirdi.
  Sevde Nashas quotedlast year
  Kavga insanla kader arasında değil artık, insanla kelime arasında…”
  İrem Öztürkhas quotedlast year
  Zihnimizdeki kelimeleri altı boş ezberler olarak depolamak, anlam bulutlarını son derece dar ve sınırlı hale getirir. Halbuki kelimelerin anlam kökenlerini öğrenip ifade zenginliğimizi arttırmaya yönelik göstereceğimiz her çaba, zihnimizin zenginliğine doğrudan katkı yapacak, kurabileceğimiz bağlantıların sayısını hesapsız ölçüde arttıracaktır.

On the bookshelves

  Bookmate
  Revaçtakiler
  • 37
  • 91
  Xuraman Memmedova
  Nil
  • 277
  • 6
  Ahmed Yıldırım
  Bilim ve Teknoloji
  • 5
  • 4
  b9972949081
  Psikoloji
  • 27
  • 1
  Aycan Şimşek
  Motivasyon💕
  • 13
  • 1
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)