Lawrence M. Krauss

Hiç Yoktan Bir Evren

«Neden Hiçbir Şey Olmayacağına Bir Şey Var? 
Darwin’den bugüne yazılmış en önemli bilimsel kitap. Türlerin Kökeni’nin doğaüstücülüğe indirdiği ölümcül darbeyi, Hiç Yoktan Bir Evren kozmoloji alanında yapıyor.» 
-Richard Dawkins- 
«Son yıllarda bir dizi parlak kavrayış ve hayret verici keşif evreni sarstı, Lawrence Krauss da bütün bu gelişmelerin göbeğindeydi. 
Krauss her zamanki canlılığıyla, bu dikkat çekici hikayeyi dikkat çekici derecede anlaşılır kılmış. Zirveye tırmandığınız noktada varoluşun büyük sorusuna, «Neden hiçbir şey olmayacağına bir şey var?» sorusuna verilmiş cesur bir bilimsel cevapla karşılaşacaksınız." 
-Frank Wilczek- 
«Fizikte gelinen son noktaya dair mükemmel bir kılavuz. Ayrıntılı ama açık bir dille kaleme alınmış, titiz ama sıkıcı değil. Krauss’un gayet güzel açıkladığı üzere uzay ve zaman gerçekten de hiçbir şeyden, hiçlikten doğmuş olabilir. Muhteşem bir kitap. 
-New Scientist- 
Krauss, kısmen muzipliği sayesinde, astrofizik alanındaki en zorlu fikirleri, alan dışından okurların anlayabileceği şekilde sunmak gibi ender bulunan bir yeteneğe sahip. 
-San Francisco Chronicle- 
Bilgilendirici olduğu kadar eğlenceli ve esprili. İlginç olduğu kadar ikna edici. 
-Publishers Weekly-
237 printed pages

Impressions

  Ilayda Aksözshared an impression2 years ago
  💡Learnt A Lot

  Benim gibi fiziğe ilgisi olan ama yeterli bilgisi olmayan biri için uzun bir yolculuk oldu, sık sık durup google’dan araştırmak zorunda kaldım. Yine de yazarın bilim dilini mümkün olduğunca basitleştirerek anlatması, konuya -kendi eğilimini açıkca belirtse de- objektif bakabilmesi bilgiyi ve bilgiden çıkarımını ayrı ayrı sunması takdire şayandı.

  Tuncer Utarshared an impression2 months ago
  👍Worth reading

  Denishared an impression2 months ago
  👎Give This a Miss

Quotes

  Rüya Akbaşhas quoted4 years ago
  Tanrı’nın doğanın yapamadığı şeyi yaptığını savunmak doğa üstü varoluş potansiyelinin, normal doğal varoluş potansiyelinden bir şekilde farklı olduğunu savunmak anlamına gelir.
  Mehmet çetinhas quoted4 years ago
  Gerçekten de bir trenin düdüğü ya da bir ambülansın sireni tren ya da ambülans size doğru hareket ediyorsa daha yüksek, sizden uzaklaşıyorsa daha alçak gelir.
  Murathas quoted2 years ago
  Bunlar bilinen bilinenlerdir. Bunlar bildiğimizi bildiklerimizdir. Bilinen bilinmeyenler vardır. Yani, bilmediğimizi bildiğimiz şeyler vardır. Ama bilinmeyen bilinmeyenler de vardır. Bilmediğimizi bilmediğimiz şeyler vardır

On the bookshelves

  Bookmate
  Popüler bilim
  • 5
  • 455
  Zahra Kazemi
  Hiç Yoktan Bir Evren
  • 6
  • 384
  Bookmate
  Yeni Ufuklar
  • 5
  • 33
  Mürvet Alkış
  Klasikler
  • 63
  • 32
  Bookmate
  Yeni Keşifler
  • 10
  • 20
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)