Mehmet Kurtoğlu

Çocuk Bu İhmale Gelmez

Çocuk, merhametin ve sevginin simgesidir. Günahsızlığın, mutluluğun, enerjinin ve samimiyetin temsilcisidir de…
Çocuk yetiştirme biçimi ne olursa olsun; bazen bilerek ya da bilmeyerek çocuğun gelişimi sekteye uğratılabilir. Bazen bencillikler, sorunlar ve ihtiraslar; bazense hayaller çocukları görmezden gelmeye, onları kişisel çıkarlar doğrultusunda, farkında olmadan, kullanmaya neden olabilir…
İşte _Çocuk Bu İhmale Gelmez_ tam da bunlardan bahsediyor. Çocuğun gelişimini ve mükemmelliğini sekteye uğratan, yer yer farkında olunmayan ihmal ve istismar vakalarının fark edilmesini sağlayıp; ihmal ve istismarın önlenmesinde bir zırh görevi gören ‘mahremiyet bilinci’nin çocuğa nasıl kazandırılacağını anlatıyor.
Ayrıca mahremiyet donanımını elde etmiş çocuklar yetiştirme gayesinde olanlar için de çeşitli yol ve yöntemler sunuyor…
230 printed pages

Impressions

  b2171641361shared an impression4 months ago
  👍Worth reading

  Bence okumaya değer bir kitap. Çocukların psikoloji sorunları ve çocuk psikolojisiyle ilgili bir çok bilgi var. Okumanızı tavsiye ederim.📚

Quotes

  tamtershas quoted2 years ago
  Bu dönemde çocuk, bir anneye ya da anne yerine geçmiş kendine bakım sağlayan birinin varlığıyla yaşamını sürdürebilir.
  Çocuk bu dönemde verilen her şeyi duyu organlarıyla almaktadır. Temel ihtiyaçları olan açlık, susuzluk, uyku ve temizlenme gibi görevleri zamanında tamamlayan bir anne için çocukta anne varlığının sürekliliği gelişmeye başlar. Başlangıçta annenin bakım ve korumasına bağlı olan çocuk gitgide anneye bağımlı olur. Bağlanma altıncı aydan itibaren başlar. Bağlanma o kadar kuvvetli hâle gelir ki anneden ayrılık bebek tarafından tolere edilemez ve bebek, ayrılık anksiyetesi dediğimiz bir bunalım içerisine girebilir.
  tamtershas quoted2 years ago
  Gelişim dediğimiz şey, belli bir sırayı izlemektedir. Gelişimde eski öğrenilenlerle yeni öğrenilen yetenekler kaynaşarak bir sentez oluşturmaktadır.
  tamtershas quoted2 years ago
  Çocuğu tanımak, çocuğun gelişim dönemlerini bilmekle mümkündür

On the bookshelves

  kursatbulut
  Kişisel gelişim
  • 74
  • 20
  minegurleyik
  Mini me
  • 19
  • 1
  Selin Hakyemez
  Selin
  • 50
  Mustafa
  want to read
  • 15
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)