Nureddin Yıldız

İşi Vaktinden Çok Olanlar – 1

İşi vaktinden çok olan bu mübarek insanların tamamı sahabi değildir. Sadece bin yıllık geçmişten de söz etmiyoruz. Binlerce yıl öncesinden ses bırakanlar var. Kimi iki asır öncesinden ses veriyor. Kimi on dört asır öncesinden parıldıyor. Sekiz asır öncesinden de Salahaddin var.Allahın mülkünü, babalarından miras aldıkları köy ve kasabadan ibaret görmeyip, ibadet edebilecekleri her yeri vatanları görüp yollara düştüler. Hayatı, evlerinden ve iş yerlerinden oluşmuş görmeyip; ona insanlığı kuşatan bir anlayışla baktılar, düşündüler. İşi vaktinden çok olmak; hakkı üstün tutmak için gayret etmektir. Hayatın çilelerine karşı yılmadan sabırla mücadele edebilmektir. İnsan üzerine yatırım yapmak, nesil yetiştirmektir. İşi vaktinden çok olmak, kendin için yaşamamaktır.
145 printed pages

Impressions

  Ahmet Yandıkshared an impression2 years ago
  👍Worth reading
  💡Learnt A Lot
  🎯Worthwhile

  Erdem Yeşilyurtshared an impression10 months ago
  👍Worth reading

Quotes

  b5084814996has quoted7 months ago
  Vakti belirleyen en büyük saat olan güneş ile yarışanlar, güneşin altında gölgelenenlerle aynı olamazlar
  Erdem Yeşilyurthas quotedlast year
  Önümüzde duran örneklerimiz -ki hamdolsun, sayıları azımsanamayacak kadar çoktur- kendilerinden beklenenden fazlasını vermişlerdir.
  Erdem Yeşilyurthas quotedlast year
  Bizim kimliğimiz ve bizden sonraki nesiller, bizim emeklerimiz ve göstereceğimiz gayretin sonuçlarına göre şekillenecektir. Salahaddin sadece kendisi için sonuç almadı. Hâlâ, diktiği izzet ağacından meyveleniyoruz. Halid bin Velid radıyallahu anh hâlâ kılıç sallıyor. Ömer bin Hattab radıyallahu anh hâlâ adalet dağıtıyor. Hasan Basri’nin gözleri hâlâ yaşlıdır. Ömer bin Abdülaziz’in iki yılda diktiği fidan iki bininci yılına girdi, hâlâ yeşil duruyor. Bir tek yaprağı bile solmadı.

On the bookshelves

  Ziya Kalafat
  İslami Kaynak Eserler
  • 61
  • 1
  fadimecaylak178
  Sevda çaylak
  • 9
  Hüseyin Açar
  Din
  • 2
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)