Homeros

İlyada

Sadece Akhilleus ile Hektor arasında geçen bir savaş değildi Troya Savaşı…
Homeros'a göre sadece insanlar değil tanrılar da savaşıyordu birbirleriyle…
Öyle ki nasıl insanlar bölündüyse bu destansı savaş için, İlyada'da tanrılar da ikiye ayrılmıştı. Bir kısmı Akhaların tarafını tutarken, bir kısmı da Troyalıların tarafındaydı. Daha önce Troyalılarla bir sorunu olmayan Hera ve Athene, tanrıçalar arasında yapılan bir güzellik yarışmasında Paris'in onlar yerine Afrodit'i birinci seçmesi üzerine, ona ve Troyalılara kin beslemeye başlamışlardı. Çünkü Afrodit, Paris'i kandırmıştı: ona Menelaos'un güzel karısı Argoslu Helen'i alacağını söylemiş ve bu yolla yarışmada birinci olmuştu. Hera ve Athene ile birlikte Poseidon ve Hephaistos da Akhaların tarafındaydı. Öte yandan Apollon, Afrodit, Hermes ve Artemis ise Troyalıları destekledi. Zeus ise keyfine göre kimi zaman Akhalara ün sağladı, kimi zaman Troyalılara. Aslında gönlünde yatan şey Troyalıların zafer kazanmasıydı ancak Hera'nın sürekli ona çıkışması ve Akhilleus'un annesi Thetis'e oğluna ün kazandıracağına dair verdiği söz yüzünden, Zeus, ünü Akhalara bahşetmişti.
482 printed pages
Translator
Derya Öztürk

Impressions

  MehmetAtike Eğeshared an impressionlast year
  👍Worth reading
  💡Learnt A Lot

  Burcu Ünlüshared an impression2 years ago
  👍Worth reading
  💡Learnt A Lot

  İpek Önalshared an impression2 years ago
  👍Worth reading
  🔮Hidden Depths
  💞Loved Up
  😄LOLZ

Quotes

  b8536781227has quotedlast year
  Şimşeklerin Efendisi Zeus, nice savaşlar vererek yönetimi babası Kronos ve onun yardakçıları Titanların elinden almış, 3 erkek kardeşiyle dünyayı bölüşmüştür.
  Ozz Canhas quoted2 years ago
  burada Argos’ta, tezgahıyla benim yatağım arasında gide gele yaşlanacak. Şimdi git, beni kızdırırsan senin için daha kötü olacak.”
  Yaşlı adam korkusundan söyleneni yaptı. Tek bir kelime etmeden uğuldayan denizin kıyıları boyunca yürüdü ve kutsal Leto’nun doğurduğu yüce Apollon’a yakardı. “Duy beni” diye seslendi, “ey Khryse’yi ve kutsal Kil

On the bookshelves

  şəms.
  Klassika
  • 339
  • 16
  Fikret Salda
  Yaş 30
  • 34
  • 2
  artofstyx
  • 10
  Merve Kutlu
  kitaplık
  • 10
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)