tr
Franz Kafka

Dava

Notify me when the book’s added
To read this book, upload an EPUB or FB2 file to Bookmate. How do I upload a book?
Bir sabah uyandığında tutuklandığını öğrenen Josef K.’nın hayatı 30. yaş gününde bir anda değişir. Neyle suçlandığı, neden tutuklandığı kendisine hiç bir zaman söylenmez. İlk önce bunun bir şaka olduğunu düşünen K., durumun ciddiyetini kavradığında olaylar içinden çıkılmaz bir hal alır. Suçunu öğrenebilmek için çeşitli yollar deneyen K.’nın bu süreçte karşılaştığı olaylar akıcı bir dille anlatılmaktır. Bir yandan normal yaşamına devam ederken bir yandan da dava sürecini takip eden K.’nın yaşadığı çıkmazın ele alındığı romanda; insanlar arasındaki kopuk ilişkiler, güvensizlik, iletişimsizlik ve yaşananların sorgulanmamasının doğurduğu sonuçlar işlenmektedir.
Franz Kafka’nın ileri görüşlülüğünün kanıtı olan Dava, yazıldığı günden bu yana güncelliğini hiç yitirmemiştir. Roman, yazarın Oxford Metinleri diye adlandırılan el yazılarından Amerikalı ve Alman uzmanların gerçekleştirdikleri çalışmalardan oluşturulmuştur. Romanda öne çıkan en önemli unsurlardan biri korkudur. Dava’da XX. yüzyılın Korku Çağı olarak adlandırılmasının güzel bir örneği okuyucuya sunuluyor. Mücadele zorlu bir süreçtir ve her zaman istenilen sonuç elde edilemeyebilir.
This book is currently unavailable
266 printed pages
Publication year
2012
Have you already read it? How did you like it?
👍👎

Impressions

  Ted Mosbyshared an impression3 years ago

  güzel

  b6018464013shared an impression6 months ago
  👍Worth reading

  Hər kəs oxumalıdır!

  Fulden Ufacıkshared an impression3 years ago
  👍Worth reading

Quotes

  Rümeysa Karakoçhas quoted3 years ago
  Oysa biz, şu anda herhalde iyiliğinizi en çok isteyen insanlarız
  b5574491759has quoted7 months ago
  Belki de hepimizin içinde insanlara yardım etme isteği var, ama mahkeme memuru olduğumuz için, çoğunlukla kimseye yardım etmek istemeyen kötü insanlar izlenimi bırakıyoruz.
  umayceydahas quoted5 years ago
  Adaletin hareket etmemesi gerekiyor, aksi halde terazi sallanır ve doğru ölçemez.”

On the bookshelves

fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)