tr
William Shakespeare

Hırçın Kız

Notify me when the book’s added
To read this book, upload an EPUB or FB2 file to Bookmate. How do I upload a book?
Nedir bu erkek egemen denilen toplum ya da ataerkil denilen bu düzen?
Shakespeare bu düzeni öyle bir anlatıyor ki bizlere, hem de bizleri güldürerek. Esasında Hırçın Kız, hırçın bir kızın kocası tarafından nasıl ehlileştirildiğinin anlatıldığı bir komedi oyunudur. Ancak bu oyuna Shakespeare'in gözünden de bakmak gerek… Bu oyunla Shakespeare bizleri Ortaçağ Avrupası'ndaki kadın-erkek ilişkisinden ve sosyal statüden haberdar etmektedir. Peki nasıl?
Bu ataerkil toplum düzeninde kadın olmanın zorluklarından bahsetmektedir Shakespeare. Bianca mı olmak yoksa Katherina mı? İşte bütün mesele bunda, yani kadın olmakta. Katherina var ki ehlileşti, Bianca var ki gizlendiği maskenin arkasından çıktı. Ne var ki her ikisinin de hizmet ettiği durum aynıydı: kocalarının yardımcısı ve vitrinleri olmaktı. Ne idi bir kadının görevi? Evi derleyip toparlamak, eşine itaat etmek, çocuklarına bakmak, erdemli olmak, kısacası kocası ne diliyorsa yerine getirmek. Peki ya kocalarının vitrinleri olmaları? Katherina ve Bianca hep güzel giysiler içinde çıktılar karşımıza. Çünkü onlar kendileri için değil; babaları için, babalarının mal varlığını ve gücünü göstermek için giyiniyorlardı. Şimdi de kocalarının zenginliklerini gösterecekler. Peki, neden ehlileştirilmeliydi Katherina, yoksa çok mu vahşiydi? Katherina'nın terbiye edilen aslında diliydi. Katherina güçtü, otoriteydi ki bu Ortaçağ Avrupası'nda en son istenilen şeydi.
This book is currently unavailable
94 printed pages
Have you already read it? How did you like it?
👍👎

Impressions

  aziz kızıllarshared an impression3 years ago

  Hamiş . Demek ki neymiş. Zaman değişince insanlar değişir se de hiç bir şey tek cihetden ele alınmamalı.erkek erkek kadın kadın olmalı. Yani amaç insan olmak ve insan kalmak.ve dahası şairane bir dil ile okunası bir hırçın kız.

  b5728536878shared an impression4 months ago
  👍Worth reading

  Kitaplikkedisishared an impression5 months ago
  👍Worth reading
  🎯Worthwhile
  💞Loved Up

Quotes

  aziz kızıllarhas quoted3 years ago
  Müzik ve şiir sizi canlandırır. Matematik ve metafiziğe gelince, canınız isterse dalarsınız içlerine. Hazzın olmadığı yerde kazanç da yoktur. Kısacası efendim, hoş gönlünüz neyi arzuluyorsa onu yapın.
  aziz kızıllarhas quoted3 years ago
  Sürekli olarak başka benlikleri dinlemek değil de nedir okumak?” diyor Nietzche
  b5728536878has quoted4 months ago
  Nedeni zengin kılan insanın kafasının içidir. En kara bulutlar arasından güneş nasıl ışırsa, en sade giysilerden bile dışarı yansır insanın onuru.

On the bookshelves

  b7552215717
  Okunacaklar
  • 4
  • 1
  b9009135540
  Yabanci
  • 54
  Willy
  Fiction
  • 24
  İlqar Namazli
  Mənim kitablarim
  • 17
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)