bookmate game
tr
Aziz Nesin

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Notify me when the book’s added
To read this book, upload an EPUB or FB2 file to Bookmate. How do I upload a book?
Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ı önce radyo oyunu olarak yazdı. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirdi. Israrlar üzerine senaryosunu yazdı; çoğu tiyatrocudan olduğu gibi, bu kez de filmciden telif hakkını alamadı. Bir haftalık gazetede çizgi romanı yayımlandı. Ardından televizyon senaryosunu yazdı. Okurların isteği, çevrenin baskısı artınca sonunda Yaşar Yaşamaz, şu an elinizde tuttuğunuz roman oldu.
Kitabın giriş yazısını kaleme alan Meral Çelen bu büyük ilgiyi Yaşar Yaşamaz’ın ağzından şöyle açıklıyor:
“…Ünümün bu kadar yaygınlaşmasına, beni bu kadar sevmenize ilk zamanlar akıl erdiremiyordum ama, şimdi biliyorum artık… Nasıl hepimizde biraz Don Kişot’luk varsa, demek biraz da Yaşar Yaşamaz’lık varmış… Başıma gelenler yabancınız olsaydı, sever miydiniz beni, arar mıydınız?”
This book is currently unavailable
347 printed pages
Publication year
2012
Have you already read it? How did you like it?
👍👎

Impressions

  hukumdarmert17shared an impression5 years ago
  💡Learnt A Lot

  Harika bir kitap. Hem güldürüp hem hüzünlendiren nadir yaşam öykülerinden. Herkesin okumasını tavsiye ederim...

  b4626340135shared an impressionlast year

  Aziz Nesin'in dili hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmaz. Bir örüntü halinde tanınabilecek olay örgüsü onun diliyle merak uyandırmaya devam eder. Nesin'in pek dikkatli fakat narin gözlem gücüyle yıllar önceki Türkiye'nin şu andan çok da farklı olmadığını görüyorsunuz. Çok sevdim.

  Semih Ümit GSshared an impression6 years ago
  👍Worth reading

  Çok iyi

Quotes

  Hazal Turkhas quoted6 years ago
  İşinden bıkıp bezginlik getirmiş insanlarda olduğu gibi, cezaevi imamının da herzaman yüzü asıktı. Ağzına zorla çok ekşi bişey sokulmuşçasına boyuna dudaklarını büzer, yüzünü buruştururdu. Yıllardır cezaevi camisinde imamlık yapmaktan bıkmıştı. Tutuklu ve hükümlüler onu o denli ilgilendirmiyordu ki camiye girip çıkmak için cezaevi bahçesinden geçerken bütün yüzleri birbirine
  b4090199771has quotedlast year
  Hani herif idama götürülürken, ordan biri, “Üzülme arkadaş, beterin beteri var!” demiş de, idama giden de, “Ulan bundan beteri olur mu?” deyince öbürü, “Olur,” demiş, “seni asmaya götürüyorlar yine, senden önce birini kazığa oturtmuşlardı.” Beterin beteri vardır.
  Zeynep Karadumanhas quoted5 years ago
  Bu millet feleğin olmadığını bilmez de mi, yatar kalkar feleğe söver, hiç durmaz boyuna feleğe ilenir? Bilir bilmesine... Ama feleğe söverken, feleğe ilenirken, kime sövüp ilendiğini bilir, yüreğinin ataşını söndürür. İleneceklere ilensek, mahkemeye verirler; hapislere atarlar. Millet de yolunu bulmuş, feleğe söver, kadere ilenir, yazgısını yerer. Yüreğini serinletir, biraz olsun erinir.”

On the bookshelves

  Bookmate
  Aziz Nesin
  • 7
  • 385
  Nurcan Rzayeva Qurbanlı
  Türkcə kitablar
  • 556
  • 111
  Selim Yıldırım
  TÜRKÇE EDEBİYAT
  • 3
  • 16
  Duygu Ozdemir
  1kitap1mekan
  • 10
  • 5
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)