Aziz Nesin

Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz

Aziz Nesin Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz’ı önce radyo oyunu olarak yazdı. Kazandığı büyük başarı üstüne sahne oyunu haline getirdi. Israrlar üzerine senaryosunu yazdı; çoğu tiyatrocudan olduğu gibi, bu kez de filmciden telif hakkını alamadı. Bir haftalık gazetede çizgi romanı yayımlandı. Ardından televizyon senaryosunu yazdı. Okurların isteği, çevrenin baskısı artınca sonunda Yaşar Yaşamaz, şu an elinizde tuttuğunuz roman oldu.
Kitabın giriş yazısını kaleme alan Meral Çelen bu büyük ilgiyi Yaşar Yaşamaz’ın ağzından şöyle açıklıyor:
“…Ünümün bu kadar yaygınlaşmasına, beni bu kadar sevmenize ilk zamanlar akıl erdiremiyordum ama, şimdi biliyorum artık… Nasıl hepimizde biraz Don Kişot’luk varsa, demek biraz da Yaşar Yaşamaz’lık varmış… Başıma gelenler yabancınız olsaydı, sever miydiniz beni, arar mıydınız?”
347 printed pages

Impressions

  hukumdarmert17shared an impression4 years ago
  💡Learnt A Lot

  Harika bir kitap. Hem güldürüp hem hüzünlendiren nadir yaşam öykülerinden. Herkesin okumasını tavsiye ederim...

  Semih Ümit GSshared an impression4 years ago
  👍Worth reading

  Çok iyi

  minegurleyikshared an impression4 years ago
  👍Worth reading
  🎯Worthwhile

Quotes

  Hazal Turkhas quoted4 years ago
  İşinden bıkıp bezginlik getirmiş insanlarda olduğu gibi, cezaevi imamının da herzaman yüzü asıktı. Ağzına zorla çok ekşi bişey sokulmuşçasına boyuna dudaklarını büzer, yüzünü buruştururdu. Yıllardır cezaevi camisinde imamlık yapmaktan bıkmıştı. Tutuklu ve hükümlüler onu o denli ilgilendirmiyordu ki camiye girip çıkmak için cezaevi bahçesinden geçerken bütün yüzleri birbirine
  Zeynep Karadumanhas quoted3 years ago
  Bu millet feleğin olmadığını bilmez de mi, yatar kalkar feleğe söver, hiç durmaz boyuna feleğe ilenir? Bilir bilmesine... Ama feleğe söverken, feleğe ilenirken, kime sövüp ilendiğini bilir, yüreğinin ataşını söndürür. İleneceklere ilensek, mahkemeye verirler; hapislere atarlar. Millet de yolunu bulmuş, feleğe söver, kadere ilenir, yazgısını yerer. Yüreğini serinletir, biraz olsun erinir.”
  Esra Adrianhas quotedlast year
  Namuslu Hırsız Hırsızın Malını Çalmaz

On the bookshelves

  Bookmate
  Aziz Nesin
  • 7
  • 384
  Nurcan Rzayeva Qurbanlı
  Türkcə kitablar
  • 555
  • 104
  Selim Yıldırım
  TÜRKÇE EDEBİYAT
  • 3
  • 13
  Duygu Ozdemir
  1kitap1mekan
  • 10
  • 5
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)