Thomas Szasz

Yalanlar Bilimi Psikiyatri

«Psikiyatrinin şimdiye kadar yazılmış en etkili ve radikal eleştirisi» 
Yalanlar Bilimi Psikiyatri 
Thomas Szasz 
«Psikanaliz gibi psikoloji de yeni bir insan icadı ve yeni bir akademik disiplindir. İkisi de Aydınlanma'nın, modernitenin, bilim çağının zararlı yan ürünleridir… ve sahte-bilimdir.» 
Yarım asırdan uzun zaman boyunca Thomas Szasz kariyerinin büyük bölümünü psikiyatrinin kökten eleştirisine adadı. Neredeyse tüm yaşamını kaplayan bu uğraşın doruk noktasını teşkil eden son yapıtı Psikiyatri: Yalanlar Bilimi'nde Szasz, psikiyatri tarihi ve pratiğinin ayrılmaz parçası olan aldatmacanın rolünü betimliyor. 
«Psikiyatrinin şimdiye kadar yazılmış en etkili ve radikal eleştirisi» 
New York Times 
«Psikiyatrinin tüm meşruiyetini yerle bir ediyor» 
Los Angeles Times 
«Psikiyatri: Yalanlar Bilimi, psikiyatri kurumunda çürümüş bir şey olduğu iddiasını çok kuvvetli biçimde ortaya koyuyor. Psikiyatrik kölelik karşıtlığının asi adamı Thomas Szasz, psikiyatrinin aldatmacalarını çok yerinde örneklerle, güçlü ve etkili argümanlarla gözler önüne seriyor. Szasz, ahlaksal sorumluluk ile sahte bilim arasında yeni bir iç savaş başlatabilir.» 
David Ramsay Steele 
«Thomas Szasz dünyada psikiyatrinin en sert eleştiricisi.» 
Richard Vatz
206 printed pages
Translator
Nur Küçük

Impressions

  b9211800221shared an impression4 years ago
  🎯Worthwhile

  Burda kaldım

  Tunc Okkanshared an impression4 years ago
  👍Worth reading

Quotes

  b8134708243has quoted4 months ago
  Bir kuşun adını dünyadaki tüm dillerde öğrenebilirsiniz, ama öğrenme işini bitirdiğinizde, o kuş hakkında kesinlikle başka hiçbir şey biliyor olmazsınız. Sadece farklı farklı yerlerdeki insanlar hakkında bir şey ile onların kuşu nasıl adlandırdıklarını bilirsiniz. O halde kuşa bakalım ve ne yapmakta olduğunu görelim – önemli olan budur. Bir şeyin adını bilmek ile bir şeyi bilmek arasındaki farkı çok erken yaşlarda öğrendim.”21
  kitab_21has quoted3 years ago
  İnsan “bilimleri” fizik bilimlerinden sadece farklı değil, birçok bakımdan onların zıddıdır. Doğa ne yalan ne doğru söyler, oysa insanlar alışkanlıkları üzere ikisini de yapar. Örneğin, işleri başka insanların sırlarını meydana çıkarmak olan dedektifler için aldatmacanın yararlı bir araç olmasının sebebi budur; görünürde işleri belli insan davranışlarını, özellikle de bazı insanların tehlikeli veya nahoş gördüğü davranışları açıklamak ve öngörmek olan psikiyatr, psikolog ve politikacılar gibi uzman addedilen kimseler için de aldatmacanın yararlı bir araç olmasının sebebi yine budur; ve bu uzmanların alışkanlıkla başkalarını ve kendilerini aldatmalarının da sebebi budur.
  b8134708243has quoted4 months ago
  John Selden’ın (1584-1654) boş yere uyardığı hatanın klasik bir örneğidir: “Bir şeyin öyle olduğundan emin olana kadar o şeyin nedenini sorgulamamalısınız. Bizler genellikle, şeyin kendisinden emin olmadan önce, Nedeni ne? noktasındayız.”

On the bookshelves

  Bookmate
  Popüler bilim
  • 5
  • 455
  Xuraman Memmedova
  0
  • 149
  • 8
  Gulsum Akarsu
  Kitaplarım
  • 38
  • 8
  uraserdemaksoy
  Hazinem
  • 21
  • 6
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)