Virginia Woolf

Dışa Yolculuk

Dışa Yolculuk, Virginia Woolf'un 1910–1915 yılları arasında yazdığı ilk romanı. Yazarın daha sonraki yapıtlarına ışık tuttuğu gibi o yapıtlarda öne çıkan pek çok özelliğin ve temanın da öncüsüdür: yaratıcı bir üslubun, kadın bilinçlenmesine odaklanışın, cinsellik ve ölüm temalarının. Londra'nın dış mahallelerinden birinde halalarının yanında kapalı bir yaşam süren genç ve masum Rachel Vinrace, babasının gemisiyle ve küçük bir grupla birlikte Güney Amerika'ya yolculuk eder. Siyaset dünyasına da toplum yaşamına da uzak olan genç kız, gemide tanıştığı yazar Terence Hewet'le nişanlanır; bu ilginç yolculuk Rachel için aynı zamanda bir içsel yolculuk da olacak, girdiği entelektüel ortamda özgürlüğü tanıyacaktır. Edward dönemindeki yaşam tarzını eleştiren ve satire eden Woolf'un sonraki romanı Mrs. Dalloway'in Clarissa Dalloway'i de ilk kez burada ortaya çıkar. Woolf'un başka hiçbir romanında olmadığı ölçüde gençliğin, hayatın heyecanını yansıtan, kadın bakış açısını güçlü bir şekilde öne çıkaran Dışa Yolculuk, İngiliz toplumunun yapısını, inançlarını ve önyargılarını, ayrıca kadın-erkek ilişkilerini, dini ve ölümü de irdeler. Otobiyografik öğeler de taşıyan roman Woolf'un iç dünyasının, aşklarının, tutkularının, inançlarının ve özyaşamının izlerini görmek mümkündür. Dışa Yolculuk belli bir zamanda yer alsa da insanlar arasındaki ilişkileri ele alışı evrenseldir.
468 printed pages

Impressions

  Turan Atesshared an impressionlast year
  👍Worth reading
  🔮Hidden Depths
  💧Soppy

Quotes

  Xuraman Musayevahas quoted10 months ago
  ama âşık olmak neden bu kadar ıstıraplıydı, mutluluğun içinde neden bu kadar acı vardı?
  Xuraman Musayevahas quoted10 months ago
  Bazen de birkaç gün boyunca ne geliyor ne de bir şey yazıyordu. Sonra buluştuklarında bu buluşmaları neşelendirebiliyordu da, onları karamsarlığa da düşürebiliyordu. Her vedalaşmalarının üstünde kesintiye uğrama duygusu asılı oluyordu, ikisi de tatminsiz kalıyorlar ama ötekinin de aynı duyguyu paylaştığından habersiz oluyorlardı.
  Xuraman Musayevahas quoted10 months ago
  bir insanın bir başkası hakkındaki fikrinden daha anlamsız bir şey olabilir mi? Bildiğimizi sanırız ama aslında bilmeyiz.

On the bookshelves

  Bookmate
  Revaçtakiler
  • 37
  • 96
  şəms.
  Klassika
  • 339
  • 15
  Xuraman Memmedova
  Nil
  • 258
  • 6
  Merve Yazla
  Virginia Woolf
  • 6
  • 1
  Jack
  1
  • 64
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)