bookmate game
Fyodor Dostoyevski

Suç ve Ceza

Notify me when the book’s added
To read this book, upload an EPUB or FB2 file to Bookmate. How do I upload a book?
Roman ilk olarak 1866'da Rus Habercisi adlı edebiyat dergisinde yayımlandıktan sonra cilt hâline getirilmiştir. Yazarın en uzun ikinci romanı olma özelliği taşır. Bununla birlikte yazarın olgunluk döneminin ilk büyük romanıdır. Roman Rodion Romanovich Raskolnikov'un ahlaki ikilemlerine odaklanır. Raskolnikov nefret edilen, kötü bir tefeciyi öldürecektir. Böylece finansal problemlerini çözerken aynı zamanda dünya kötü, değersiz bir parazitten temizlenecektir. Raskolnikov, daha yüksek bir amaca hizmet eden bir cinayetin kabul edilebilir olduğuna inanır.
Yazar, özellikle en günahkar görülen karakterleri inanca yöneltmiştir. Kimlikler değil, kişilikler önemlidir mesajı da verilmiştir. Suç Nedir? Ceza Nedir? Amaca ulaşmak için her yol mubah mıdır? Asıl suçlu kim? Toplum mu? Bu gibi soruları düşündüren yazar, her okurun kendi inançlarına, hayata bakış açısına göre yorumlayabileceği, fikir edineceği bir üslûp takip etmiştir.
This book is currently unavailable
782 printed pages
Have you already read it? How did you like it?
👍👎

Impressions

 • Lilashared an impression4 years ago
  👍Worth reading
  💡Learnt A Lot
  🎯Worthwhile
  💞Loved Up

  Okuduğum ilk Dosto kitabı. Kesinlikle insanı etkiliyor. Farklı düşünmenizi, olaylara bir diğer boyuttan bakmanıza yardımcı oluyor. Klasikleri seven bir okur için mükemmel ve kesinlikle okuması gerektiğini düşünüyorum lakin kafanız rahatken okumanızda fayda var. Okurken her an içinde gibi hissediyorsunuz. Spoiler vermek istemiyorum ve sanırım çok övdüm. Kısacası şiddetle tavsiye ediyorum dostlarım. 💞

 • Çalıkuşushared an impression4 years ago

  Kilitleyecek bir şeyi olmayan insanlar mutludurlar herhalde, öyle değil mi?

 • b6005007223shared an impression2 years ago
  👍Worth reading
  🔮Hidden Depths
  🐼Fluffy
  💧Soppy

  Çok güzel bir kitaptı çok teşekkür ederiz

Quotes

 • Ebru Aysalhas quoted9 years ago
  Acaba insanlar en çok neden korkarlar?..
 • melisasenolsunhas quoted6 years ago
  “E, siz de gelin bakalım, diyecek, içkiciler, zayıf iradeliler, utanmazlar, siz de gelin!” Ve biz hepimiz, hiç utanmadan yaklaşacağız!.. O zaman bize dönüp: “Sizi domuzlar sizi” diyecek!.. “Hayvan kılığında olan, hayvan damgasını taşıyan sizler, siz de gelin!” Akıllılar, bilgeler buna itiraz ederek: “Tanrım!” diyecekler, “bunları niçin kabul buyuruyorsunuz?” O zaman Tanrı onlara: “Bilgeler…” diyecek, “Akıllılar…” diyecek, “onları kabul ediyorum, çünkü kendilerini kabule layık görmeyenler yalnız bunlardır!” Bu sözleri söyledikten sonra, kollarını bize açacak... O zaman biz yerlere kapanacağız, feryat ve figana başlayacağız! Her şeyi anlayacağız! O zaman her şeyi anlayacağız...
 • fs4non0has quotedlast year
  Hele beyninin birden bulutlandığı, vücudunda duygu adına bir şey kalmadığı bir sırada bu kadar kurnazlığı nasıl düşünebildiğine bir türlü aklı ermiyordu.

On the bookshelves

fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)