tr
Nevzat Tarhan

Mesnevi Terapi

Notify me when the book’s added
To read this book, upload an EPUB or FB2 file to Bookmate. How do I upload a book?
«Bilgi çağını bilgelik çağına dönüştürürken yol göstericimiz Mevlana olacaktır. Çünkü o ruhsal yapımızdaki şifrelere dokunuyor, bizde var olan duyarlılığı harekete geçiriyor.» Prof. Dr. Nevzat Tarhan İnsanlık Mevlana'yı yeniden keşfediyor. Çünkü onun öğretisi yaşadığı zamana hapsedilemeyecek kadar evrensel. Çünkü hepimizin ondan öğreneceği çok şey var. Prof. Dr. Nevzat Tarhan buradan bakarak, Mesnevi'nin çağları aşan bilgeliğinin ruha nasıl şifa olabileceğini anlatıyor. Tarhan, Mesnevi Terapi'de Mevlana'yı günlük hayatta bize yol gösterecek bir rehber olarak tanımamız gerektiğini anlatıyor. İçimizdeki hakikati görmemizi, farkındalığımızı artırmamızı sağlayacak önerilerle, Mesnevi'yi modern psikoloji tarafından da kabul gören bir anlayışla kalbe ve ruha şifa veren bir eser olarak okutuyor. Ve Mevlana'dan ilhamla şöyle diyor: "İnsanın gözü kördür ışık olmadıkça, Aşkın gözü kördür gerçekler olmadıkça, Aklın gözü kördür ahlak olmadıkça, Hırsın gözü kördür terazi olmadıkça, Şöhretin gözü kördür tevazu olmadıkça, Gücün gözü kördür erdem olmadıkça, Paranın gözü kördür insaf olmadıkça, Menfaatin gözü kördür empati olmadıkça, Adaletin gözü kördür hakkaniyet olmadıkça, Tabibin gözü kördür tıp etiği olmadıkça, Medeniyetin gözü kördür bilgelik olmadıkça…"
This book is currently unavailable
164 printed pages

Impressions

  👍
  👎
  💧
  🐼
  💤
  💩
  💀
  🙈
  🔮
  💡
  🎯
  💞
  🌴
  🚀
  😄

  How did you like the book?

  Sign in or Register

Quotes

  Murat Özarpacıhas quotedlast year
  Mevlana der ki…

  “İnsanda güzel olan yüzdür,

  Yüzde güzel olan gözdür,

  Ama insanı insan yapan ağızdan çıkan sözdür...”
  Sananehas quoted3 years ago
  Gerçeği öğrendim bir gün...Ve gerçeğin acı olduğunu...Sonra dozunda acının, Yemeğe olduğu kadar hayata da lezzet kattığını öğrendim.
  Her canlının ölümü tadacağını,Ama sadece bazılarının hayatı tadacağını öğrendim.
  Dostlarım,Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.Olur ya... Kalp durur...Akıl unutur...Ben dostlarımı ruhumla severim.O ne durur, ne de unutur...
  Sananehas quoted3 years ago
  Açlığa sabredersin, adı “oruç” olur.
  Acıya sabredersin, adı “metanet” olur.
  İnsanlara sabredersin, adı “hoşgörü” olur.
  Dileğe sabredersin, adı “dua” olur.
  Duygulara sabredersin, adı “gözyaşı” olur.
  Özleme sabredersin, adı “hasret” olur.
  Sevgiye sabredersin, adı “AŞK” olur.

On the bookshelves

fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)