tr
Xavier de Maistre

Odamda Yolculuk

Notify me when the book’s added
To read this book, upload an EPUB or FB2 file to Bookmate. How do I upload a book?
Dünyanın gizli saklı köşelerini, cennet mekânlarını ve zorlu güzergâhlarını dolaşan yolcuları şaşırtacak, genellikle küçümsenen ve göz ardı edilen bir coğrafyanın ilk gezi rehberini yazmıştır Xavier de Maistre: Odamda Yolculuk.

Çevresi otuz altı adımdan ibaret ‘kocaman’ odasında kırk iki günlük zorunlu bir hapse mahkûm edilen 18. yüzyıl sonu yazarlarından Xavier de Maistre, tutsaklığını ironik bir özgürlük metnine dönüştürmeyi becererek edebiyat tarihine geçmiştir. Kendisini kısıtlayan dış koşullara inat, insanın kendi bedeniyle ruhunu birbirinden ayrıştırmasının mümkün olduğunu öne sürer Maistre; ruhunu istediği her yere, görmeyi arzuladığı her türlü güzelliğe gönderebilmekle birlikte, bedeninin bu yolculukta karşılaştığı yataktan koltuğa, masadan duvarlarda asılı tablolara kadar odanın topografyasını da ayrıntılı biçimde anlatmaktan geri kalmaz.

Bir yolcunun özgürlüğünü esaret altında bile hissedebilenlerin gayet iyi anlayacağı metinlerden biridir Odamda Yolculuk.

“Gerçekten de, herkesten gizlenerek çekilebileceği küçücük bir odası bile olamayacak kadar bahtsız, terk edilmiş olabilir mi insan? İşte, yolculuğun bütün hazırlığı bundan ibaret.”
This book is currently unavailable
66 printed pages
Translator
Işık Ergüden

Impressions

  Fulden Ufacıkshared an impressionlast year
  👍Worth reading
  🔮Hidden Depths

Quotes

  selin.syfglhas quoted4 years ago
  Ey, hayvanım benim, zavallı hayvanım, koru kendini!
  nurzdmrhas quotedlast year
  Bu nasıl bir zekâ! Zavallı âşık! Belki çoktan senin yerine başkasını koymuş olan metresinden uzakta sıkıntıdan patlarken; gözlerini açgözlülükle onun portresine dikmişken ve (en azından resimde) tek bakanın sen olduğunu hayal ederken, orijinali kadar sadakatsiz olan vefasız portre bakışlarını çevresinde bulunan herkese yöneltir ve herkese gülümser.
  nurzdmrhas quotedlast year
  Yatağımdan söz ederken, pembe-beyaz renkte bir yatağa sahip olmayı herkese önermeyi unutmuştum. Renklerin, tonlarına bağlı olarak bizi neşelendirecek ya da üzecek kadar üzerimizde etkili olduğu kesindir. Pembeyle beyaz, zevke ve mutluluğa adanmış iki renktir. Doğa, bu renkleri güle vererek bütün bitkiler âleminin tacını da güle vermiş oldu. Gökyüzü dünyaya güzel bir günü müjdelemek istediğinde, gün doğumunda bulutları bu sevimli renge boyar.

On the bookshelves

  Jack
  1
  • 64
  selin.syfgl
  The Kitaps
  • 4
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)