bookmate game
tr
Books
Veysel Topaloglu

Laboratuardaki İblis

Yirmi birinci yüzyılda, teknolojik gelişmelerin de etkisiyle, büyük bir "öz güven patlaması" yaşayan insanlık; kuruluşundan bu yana kendi yasalarına göre çalışan başta ekolojik sistem olmak üzere: Biyolojik ve jeolojik sistemlere müdahale ederek; kendi kurallarına göre değiştirmeye kalktı. İşte, başta bazı hastalıklar olmak üzere; birçok sorunlar da burada ortaya çıktı.

Maalesef bugün nerede ise hepimiz, hastayız! Hastalıklarımızın ise çeşit çeşit adı olsa bile en yaygın olanı: «Parçalama Hastalığı" olup çok da kolay tedavi edilebilecek gibi de görünmemektedir.
Günümüzde, teknolojik gelişmişliğin de etkisiyle: İnsanoğlu, bütünü anlamak için onu parçalamayı seçti. Parçaları üzerinden bütünü; anlamaya ve tanımaya çalışmaktadır.. Oysa ki, parçaları birleştirerek bütünü tanımak hem daha kolay, hem de daha doğal bir yöntem olduğunu da bilmesine rağmen.
Yıllardır; maddeleri parçaladık yetmedi. Atomları parçaladık bitmedi. Bu iş daha nereye kadar gidecek? Ve ne kadar daha sürecek? Bilinmez! Ancak bizler, bir an önce maddeleri ve sistemleri parçalamaktan vazgeçmek mecburiyetindeyiz! Yoksa: Korkarım çok yakında, yeryüzündeki yaşamı kökünden bitireceğiz!..
Bu arada, bazı «Laboratuvar Kaşiflerine» de birkaç hatırlatmada bulunmak isterim:
Hani; Sizlerin, mikro organizmaları incelemek için hergün baktığınız o devasa büyüteçler'iniz (Dev Elektron Mikroskoplarınız) var ya! İşte o büyüteçler; incelediğiniz o organizmaları, sizlerin gözünde milyonlarca kez büyütmekte iken; sizleri de belki onların «gözünde» milyonlarca kez küçültüyor olmasınlar (?) Yine: Belki de sizler; onları tanımaya çalışırken; onlar da bizleri anlamaya çabalıyor olmasınlar? Dahası: Belki de onlar da bizleri merak ediyorlardır (?) Kim bilir? Ne dersiniz? Bir de böyle düşünmeyi denemelisiniz!..
«LABORATUARDAKİ İBLİS»
{ŞİİR LİSTESİ & İÇİNDEKİLER}:
YAZAR HAKKINDA {ÖZ GEÇMİŞ}
TANITMALIK {PROSPEKTÜS}
TİN VE TEN
ZERRE
LABORATUARDAKİ İBLİS
BİZDEN MİDİR?
RUH YARASI
KONDU
NEFES
İSTİRİDYENİN HÜNERİ
MOLEKÜLER SEYAHAT
YARIŞ
LİNÇ
HIZ/HAZ ÇELİŞMECESİ
HALİS YAPAYLIKLAR DİYARINDA -1
MAZİDEKİ AYAK İZLERİM
MANİSA TARZANI
ARKA KAPAK
Şa’irin Yayınlanmış Diğer Kitapları
VEYSEL TOPALOĞLU (ŞAİR; SADEKUL)
61 printed pages
Original publication
2015
Publication year
2015
Have you already read it? How did you like it?
👍👎

Impressions

  • Serap Huzamshared an impression10 months ago

    Sero

fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)