Panaït Istrati

Minka Abla

Istrati'nin romanları arasında özel bir yeri olan bu yapıt, yazarın insancıl felsefesini bütün derinliğiyle bize duyuruyor. … İnsanlar arasındaki sınıf ayrımlarına hiç önem vermeyen iyi insanların, en yoksullar arasından çıkabileceği gibi, en zenginler arasında da bulunabileceğini her kitabında canlı örneklerle önümüze seren Istrati, yoksul bir köylü kızı olan Minka ile zengin bir tüccar olan Sima'yı insanlara iyilik etme alanında neredeyse yarışa çıkarıyor ve bu iki insanın ayrı yollardan yaptıkları yardımlar, su baskınına uğrayarak her şeyini kaybeden bütün bir köyü açlık ve sefaletin pençesinden kurtarıyor. İşte size Istrati'nin iyilik dolu yüreğinden fışkırmış iki iyilik meleği…
101 printed pages

Related books

Other versions

Impressions

  Fulden Ufacıkshared an impressionlast month
  🔮Hidden Depths

  rutendumshared an impressionlast year
  👍Worth reading
  🔮Hidden Depths
  🎯Worthwhile
  💧Soppy

Quotes

  Fulden Ufacıkhas quotedlast month
  Ablanın Andrey babanın oğlu Minku’yu sevdiğini, onun da Ablayı sevdiğini biliyorum, yani; sazı hep birlikte biçmenin yolunu bulduklarını herkes gibi ben de görüyordum. Günah işlemek bu mudur?
  Y.Emre Saygılıhas quoted3 years ago
  denilen halkının arabayla en az iki saat yol alması gerekir, bu ova o kadar geniştir.
  Canan Satırhas quoted3 years ago
  Sonra yolunu kaybedersin. Hava kapalı ise, köyün hangi yanda kaldığını kestiremezsin. Çünkü dünya özellikle insanın çevresinde döner; hele dünyada yalnız olan adamın, yalnızlığını daha iyi duysun diye. Ama insan, dünyadan ve yalnızlıktan daha güçlüdür. O daha uzaktan, daha yüksekten gelir. Her yanını çeviren, özsuyunun fışkırmasıyla şahlanan bitkiler alemi gibi, bunun anısı zaman zaman içinde hoplar.
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)