tr
Books
imam gazali

Hidayet Rehberi

el-Gazzâlî’nin yaşadığı dönem İslam kültürü alanında çeşitli niteliklerdeki doktrinel düşüncelerin yerleşme ve kök salma sürecine rastlamaktadır. el-Gazzâlî düşünsel etkinlikleri ve telif çalışmalarıyla bu sürecin çatısına etki eden çok önemli bir İslam düşünürüdür. Onun neredeyse tüm ilim alanlarını kuşatan eserleri o günden bu güne kadar bütün İslam coğrafyasındaki ilgi ve etkinliğini sürekli muhafaza etmiştir.

el-Gazzâlî’nin İslam dünyasında toplumun her kesiminin ilgisini çeken eserlerinden biri de el-Munkiz mine’d-dalâl’dır. Bu eser, hacmi küçük olmakla beraber el-Gazzâlî’nin tüm ilmi birikiminin ve hayat tecrübesinin özünü ve izlerini sade bir biçimde aktarması ve yansıtması açısından son derece önemli bir çalışmadır. Bu itibarla eser, İslam tarihinin en seçkin alimlerinden biri olan el-Gazzâlî’nin içerik ve yöntem itibariyle “ilim” alanına dair özlü bir değerlendirmesidir.
74 printed pages

Impressions

  👍
  👎
  💧
  🐼
  💤
  💩
  💀
  🙈
  🔮
  💡
  🎯
  💞
  🌴
  🚀
  😄

  How did you like the book?

  Sign in or Register

Quotes

  Ziya Kalafathas quoted2 years ago
  Yüce Allah ’tan bizi sevdiği ve seçtiği kulları arasına katmasını dileriz. Yüce Allah bizi hakka yöneltsin, hakka eriştirsin. Zikrini unutmayacağımız şekilde bize ilham buyursun. Bizi kendi şerlerimizden korusun. Hiç kimseyi kendisine tercih ettirmesin. Bizi kendisine tahsis etsin. Sadece kendisine ibadet etmeyi nasip etsin. Amin.
  Ziya Kalafathas quoted2 years ago
  Çünkü gerçek ilim, kendisiyle amel edilen ilimdir. Gerçek ilim sayesinde masiyetin ölümcül bir zehir olduğu anlaşılır. Ahiretin dünyadan daha iyi olduğu kavranır. Bunu bilen bir kişi ise iyi bir şeyi daha düşük değerli bir şey ile değiştirmez.
  Ziya Kalafathas quoted2 years ago
  Gündelik olaylar, aile meseleleri ve hayat zorunlulukları isteğime karşı duruyor ve halvetin duruluğunu bozuyordu. Sadece kimi vakitlerde duru bir hâl yaşayabiliyordum. Buna rağmen ümidimi kesmiyordum. Engeller beni sürekli duruluktan alıkoyuyor, ancak ben tekrar ona dönüyordum.

On the bookshelves

  Rafael İlhamoglu
  Oxu! - Islam
  • 60
  • 2
  Ziya Kalafat
  İslami Kaynak Eserler
  • 61
  • 1
  Aylin Ünal
  İmam
  • 19
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)