bookmate game
tr
Franz Kafka

Aforizmalar

Notify me when the book’s added
To read this book, upload an EPUB or FB2 file to Bookmate. How do I upload a book?
Kafka, Aforizmalar'ı Ocak 1917 ve Aralık 1920 tarihleri arasında «Günah, ıstırap, umut ve doğru yol üzerine aforizmalar» ve «O: 1920 günlüğünden aforizmalar» başlıklarından oluşan iki bölüm halinde yazdı. Hayatının kederli bir dönemine denk gelen bu tarihlerde Kafka, vereme yakalandığını öğrenmiş, uzun süredir nişanlı olduğu Fellice Bauer'den ayrılmış, ailesinin; evlenmesini ve başarılı bir yazar olmasını göremeyeceğini kabullenmişti.
Aforizmalar Kafka'nın yaşam, ölüm, sanatın işlevi, iyi ve kötü üzerine yürüttüğü fikirleri açığa çıkarmaktadır. Aforizmalar'ın yazımına gösterilen titizlik, bunların gelişi güzel değil bir bütünlük içinde düşünüldüğünü, hazırlandığı ortaya çıkarır.
Kafka hayatının son yıllarında bu eserini tamamlayamamış ve bu aforizmalar ölümünden sonra yakın dostu Max Brod tarafından biraraya getirilip yayımlanmıştır.
This book is currently unavailable
30 printed pages

Other versions

Have you already read it? How did you like it?
👍👎

Impressions

  Tunc Okkanshared an impression5 years ago
  👍Worth reading

Quotes

  Faruk Haksalhas quoted5 years ago
  İnsanın belli başlı iki günahı vardır, öbürleri ise bunlardan çıkar: Sabırsızlık ve tembellik. Sabırsız oldukları için Cennet’ten kovuldular, tembellikleri yüzünden ise oraya geri dönemiyorlar. Ama belki de yalnızca bir günahları vardır: Sabırsızlık. Sabırsızlıklarından ötürü kovulmuşlardı, sabırsızlıklarından dolayı da geri dönemiyorlar.
  Simge Gürbüzhas quoted3 years ago
  Daha önce burada hiç bulunmamıştım: İnsan daha başka türlü nefes alıyor burada, yanındaki yıldız, güneşten daha göz kamaştırıcı parıldıyor.
  Fatih Arslanhas quoted5 years ago
  İnsanlarla yan yana olmak, insanın kendini gözlemlemesini sağlar.

On the bookshelves

  Hatice Duman
  Franz Kafka
  • 11
  • 387
  şəms.
  Klassika
  • 339
  • 18
  yasondermin
  Kısa
  • 28
  • 1
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)