Ömer Özkan

Devrimci Girişimciler

Türkiye'de ve dünyada paradigma değişiyor. Bu paradigma değişimini başlatan en etkin grup ise endüstri yaratan girişimciler. Bazı girişimciler, daha önce akla gelmedik endüstrileri oluştururken bazıları hayal edilse de cesaret edilememiş işleri başlatıyorlar.
Paradigma Değiştirenler serisinin üçüncü kitabı işte bu «devrimci girişimciler»le yapılan söyleşileri kapsıyor.
Bir ülkeyi rekabetçi hale getiren, ekonomisini büyüten ülkenin girişimcileridir. Bu kitapta işlenen öyküleriyle girişimciler hangi alanlarda kuralları değiştirdiklerini, hangi alanlarda yenilik başlattıklarını, izledikleri farklı stratejileri, aldıkları riskleri paylaşıyorlar.
Adnan Akdemir, Türkiye'de modern anlamda sinemacılığı başlattı. Baybars Altuntaş Türkiye'de “franchising” sisteminin oturmasını sağlamakla kalmadı; aynı zamanda hostes yetiştirme endüstrisini kurdu. Yemeksepeti.com'u başlatan Nevzat Aydın Türkiye'de internet ile yemek siparişi işini etkili bir şekilde birleştirdi.
Emre Kurtepeli, Türkiye'nin en büyük Türkçe internet hizmetlerinden biri olan mynet.com'u başlattı.
Alphan Manas İddaa, OGS ve Deniz Taksi dâhil birçok yeniliği başlatan isim oldu. Haluk Okutur, simitlerimizi “franchise” standartlarına taşıyarak Türkiye'nin kendine has ilk zincirini kurdu.İbrahim Orhan, Türkiye'de otomotiv yan sanayiini başlattı desek çok yanlış olmaz. Türkiye İbrahim Orhan ile dünya devleri için nasıl mal üretebileceğini öğrendi.
Hasan Vatan, Türkiye'nin ilk ve en büyük teknoloji hipermarketler zincirini geliştirdi. Hasan Yalınkaya, dükkancılıktan ibaret olan kuyumculuğu Goldaş ile standartları olan dünya çapında bir işe dönüştürdü.
Ayşen Zamanpur, Türkiye'nin en ilginç lüks ulaşılabilir markasını yarattı. Bu çalışma tüm okurlar için bir ufuk turu olacak. Kim bilir belki okurların içinden de ufuk çizgisinde dolaşmaya alışıp paradigma değiştirmeye soyunanlar olur…
Kitap İçin Ne Dediler?
Yönetim danışmanlarının ve üst düzey yöneticilerin ardından, girişimcilerin çalışma yaklaşımlarını, iş yapış şekillerini ortaya çıkaran eserleri ülkemize kazandırdığı için Ömer Özkan'ı tebrik ederim. Ali KOÇ / Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanı
Başarıya ulaşmış kişilerin yaşadığı tecrübeleri çok değerli bulmaktayım. Elinizdeki bu çalışmanın, yeni başarı hikâyeleri için ilham vereceğini düşünüyorum. İpek CEM / Gazeteci, «Dünyayı Yönetenler” programı yapımcısı ve sunucusu
Değişimin hızını yakalayanların ve bu yönde gelişimini sürdürenlerin başarılı olduğu bir süreçten geçmekteyiz. Bu sürecin en iyi örneklerini özellikle de ülkemizin en büyük avantajı olan genç girişimci adaylarını bizlerle buluşturan Sayın Özkan'ı tebrik ediyorum. Azmin ve kararlılığın sonuçlarını sunan bu değerli çalışmanın gençlerimize ışık tutacağına yürekten inanıyorum.Ender YORGANCILAR / Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi
192 printed pages

Impressions

  erdemyyshared an impression3 years ago
  👍Worth reading
  💡Learnt A Lot
  🎯Worthwhile
  🚀Unputdownable

Quotes

  Emre Karakayahas quoted4 years ago
  a “4P” kuralı vardır: Price (fiyat), Place (mekân), Promotion (reklam), Product (ürün). 4P’nin dördü de bu olayda var.
  erdemyyhas quoted3 years ago
  Brightwell Holdings olarak kurumsallaşma çabalarınız var mı?
  Kurumsallaşma gibi bir çabamız yok. Kurumsal olmayı hiçbir zaman düşünmüyorum. Çünkü kurumsal olan şirketlerin hareket yetenekleri azalıyor. Biz 4-5 kişilik vurucu timle hayatımıza devam etmek istiyoruz.
  erdemyyhas quoted3 years ago
  Girişimcilikte üç tane fonksiyon aynı anda gerçekleşmelidir. Birinci fonksiyon, ticaret fonksiyonudur. Alım satım yapıp para kazanmaktır.

  İkinci fonksiyon, sattıklarımdan kazanacağım paranın yanı sıra mutlaka bir marka kazanmaktır. Benim kurmuş olduğum şirketin hisse değeri artarak benim markama bir katma değer yüklemiş olmalıdır. Ticaretin sonunda para kazanmanın yanı sıra markam da değer kazanmalıdır.

  Üçüncüsü de ben bu ticareti yaparken kesinlikle ileride hem ticaretimi arttıracak hem marka değerimi arttıracak ilave bir ağ oluşturabilmeliyim. Yani yeni insan ilişkileri kurup ağımı geliştirmeliyim.

  Üç fonksiyon bir araya gelince girişimcilik ortaya çıkar. Girişimcilik, bir taşla üç kuş vurma sanatıdır.

On the bookshelves

  ertugrulozgun
  Entrepreneurship
  • 52
  B. Varol
  Okunasılar
  • 17
  Bilal Karabiyik
  I
  • 2
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)