Stefan Zweig

Yıldızın Parladığı Tarihsel Anlar

«Hiçbir sanatçı günlük yaşantısının yirmi dört saati boyunca yaratıcı değildir; en önemli ve kalıcı olan başarılarını, ona ilham gelen ender anlara borçludur. Gelmiş geçmiş tüm zamanların en büyük yazarı ve anlatıcısı olarak hayranlık duyduğumuz tarih de, her zaman yaratıcı olmamıştır…. Bir deha ancak milyonlarca insan arasından ortaya çıkar, gerçek bir tarihsel an'ın, yıldızın parladığı tarihsel bir an'ın ortaya çıkması için de milyonlarca saatin geçmesi gerekir.» 
Yıldızın Parladığı Tarihsel Anlar, insanlık tarihindeki, «bir bireyin, bir ulusun ve hatta bütün insanlığın yazgısını belirleyen» bu ender değiştirici anları, büyük ilham saatlerini anlatıyor. Binlercesi içinden seçilen on dört yaratma ve değiştirme an'ı, Zweig'ın engin tarih bilgisi, betimleme gücü ve sanatsal ustalığıyla canlanıyor. 
Pasifik Okyanusu'nun keşfi; Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethi; Tutkulu özgürlük marşı Marseillaise'in bestelenmesi, büyük zaferlere imza atmış Napolyon'un Waterloo'da aldığı yenilgi; Goethe'nin ileri yaşında, başyapıtı «Marienbad Ağıdı"nı yaratışı; Semyonovski meydanında ölümü bekleyen Dostoyevski; Kaptan Scott'un Güney Kutbu'nu keşfetmek için çıktığı ölümüne yolculuk; Zürih'ten kalkan mühürlü bir trenle «dünyayı sarsan on gün»ü başlatmak üzere Petersburg'a hareket eden Lenin… bu anlatılardan bazıları. 
Yordam Kitap, Avrupa'nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük yazarlardan Stefan Zweig'ın en önemli yapıtlarından oluşan seçkiyi okurlarına kıvançla sunuyor. Behçet Necatigil, Tahsin Yücel, Salâh Birsel, Hamdi Varoğlu, Ali Avni Öneş, Deniz Banoğlu gibi usta edebiyatçı çevirmenlerimizin yarattığı dil lezzetiyle…
315 printed pages
Translator
Deniz Banoğlu

Impressions

  Yaqub Badallishared an impression4 years ago
  👍Worth reading
  🔮Hidden Depths
  💡Learnt A Lot
  🎯Worthwhile
  🚀Unputdownable

Quotes

  b7085794607has quoted10 months ago
  Mehmet, şehrin ele geçirilmesinden sonra bütün askerlerinin üç gün boyunca şehri yağma etmelerine izin vereceğine dair, Allah ve Muhammed ve tüm evliyalar adına, babası Sultan Murat’ın ve bütün çocuklarının başı üzerine yemin ediyor. Bu surların arkasında ne varsa; ev eşyaları ve takımlar, takı ve mücevherler, sikkeler ve hazineler, erkekler, kadınlar ve çocuklar zaferi kazanan askerlerin olacaktır,
  b7085794607has quoted10 months ago
  Macardır. Hıristiyandır gerçi ve daha önce İmparator Konstantin’e hizmet etmiştir,
  b7085794607has quoted10 months ago
  dünyanın en deneyimli ve yeni buluşlarıyla ün yapan top dökümcüsü, Sultan Mehmet’e başvuruyor.

On the bookshelves

  şəms.
  Klassika
  • 339
  • 13
  ahmedoffelvin99361
  Stefan Zweig
  • 31
  • 12
  atdemirkan
  Polisiye
  • 19
  • 7
  Ülkü Karaşen
  Kitaplarım
  • 54
  • 3
  Ezgi Yavuz
  Modern Klasikler
  • 9
  • 2
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)