tr
Books
Karl Marx

Das Kapital

  Miray Karataşhas quoted21 days ago
  "Filozoflar dünyayı, yalnızca, çeşitli şekillerde yorumlamışlardır; oysa sorun onu değiştirmektir."
  Ayyüce Erkanhas quoted2 months ago
  Kaldı ki, basit neden-sonuç ilişkilerine dayanan bir determinizm en başta siyasal mücadeleleri önemsizleştir, bir tür kaderciliğe varır.

  Determinizm ne demek araştır !

  Ирина Осипенкоhas quoted5 months ago
  Devrim, kapitalizmin çelişkilerinin, siyasal krizleri çözümsüz bırakarak devrimci krizlere zemin sağlayan özgün birikimiyle bağlantılıdır.
  Buse Özerhas quotedlast year
  Örümcek, işini dokumacıya benzer şekilde gördüğü gibi, arı da peteğini yapmada pek çok mimarı utandırır. Ne var ki, en kötü mimarı en iyi arıdan ayıran şey, mimarın, yapısını gerçekte kurmadan önce, onu hayalinde kurabilmesidir.
  Hazal Arslanhas quoted2 years ago
  kötü mimarı en iyi arıdan ayıran şey, mimarın, yapısını gerçekte kurmadan önce, onu hayalinde kurabilmesidir. —Kapital, 1. Cilt, Üçüncü kısım, 7. bölüm, 1. Kesim
  Hazal Arslanhas quoted2 years ago
  Örümcek, işini dokumacıya benzer şekilde gördüğü gibi, arı da peteğini yapmada pek çok mimarı utandırır. Ne var ki, en kötü mimarı en iyi arıdan ayıran şey, mimarın, yapısını
  Z Bhas quoted3 years ago
  Dinsel üzüntü, bir ölçüde gerçek üzüntünün dışavurumu ve bir başka ölçüde de gerçek üzüntüye karşı protesto oluyor. Din ezilen insanın içli ezgisini, kalpsiz bir dünyanın sıcaklığını, manevi olanın dışlandığı toplumsal koşulların maneviyatını oluşturuyor. Din, halkın afyonunu oluşturuyor.
  Z Bhas quoted3 years ago
  “Şimdiye kadarki bütün toplumların tarihi, sınıf savaşımları tarihidir.”
  tamtershas quoted3 years ago
  Marx’ın deyimiyle “devrimin kuryesi” oldu. Bilgi birikimini artırmak için devamlı okuyor, kocası için özetler çıkarıyor, yazılarını kopya ediyor, kocasının kitapları için matbaalarla pazarlıklar ediyordu. Üstüne üstlük doğan yedi çocuğunun dördü daha küçükken öldü. Hamileliklerini bile kendi kişisel kabahati olarak görüyor, kocasının çalışmalarını engellediği düşüncesi ile rahatsız oluyordu. Siyasi sığınmacılık ve büyük maddi sıkıntılarla geçen yıllarda ölmeyi isteyecek kadar çöküntü içerisindeydi.
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)