tr
Stefan Zweig

Satranç

Notify me when the book’s added
To read this book, upload an EPUB or FB2 file to Bookmate. How do I upload a book?
Mart 1938’de, Almanya’nın Avusturya’yı ilhak etmesinden sonra Gestapo, pek çok manastırın malvarlığını yöneten Viyanalı ünlü avukat Dr. B.’yi tutuklar. Manastırların servetinin yerini söyletmek isteyen Gestapo tarafından tek başına bir otel odasında tecrit edilen avukat, aylarca sorgulayıcılarından başka kimseyle konuşamaz. 4. ayın sonunda, sorgulamaya götürüldüğü bir gün, bekleme odasında tesadüfen bulduğu bir kitabı çalar. Yalnızlığına son verecek bir roman bulduğunu umarsa da elindeki, satranç tekniklerini öğreten bir kitaptır. Önce kareli yatak örtüsünü ve ekmekten hazırladığı satranç taşlarını kullanarak öğrenmeye başladığı bu oyunda giderek ustalaşır. Bütün oyunları ezberler, kafasında yepyeni oyunlar kurar, gecesi gündüzü satrançla dolar. Tam bir soyutlanma içinde yaşarken aklını kaçırmamayı ancak böyle başarırsa da bu uğraşı sinir krizi geçirmesini engellemez. Serbest kaldıktan sonra Arjantin’e gitmek üzere New York’tan bindiği gemide bir dünya şampiyonu da vardır: 21 yaşındaki, eğitimsiz köylü Mirko Czentovic. Hiç istemediği halde bu şampiyonla bir karşılaşma yapar. İki satranç ustasının düellosuyla doruğa ulaşan anlatım, aynı zamanda nasyonal sosyalizmin ve faşizmin koyu bir eleştirisine dönüşür.

Stefan Zweig’ın başyapıtı sayılan Satranç, dünya edebiyatının klasikleri arasındadır.

“Yargıcın önüne her çıkarılışta bekletiliyordum: Bu bekletme de yöntemin bir parçasıydı. Önce, seslenerek, hücreden gece yarısı ansızın alarak sinirlerimizi bozuyorlardı; sonra, insan kendini sorguya hazırladıktan, direnmek için aklını ve iradesini biledikten sonra bekletiyorlardı, sorguya almadan önce bir saat, iki saat, üç saat anlamsızca, mantıksızca bekletiyorlardı, amaç bedenimizi yormak, ruhumuzu yıpratmaktı.”
This book is currently unavailable
73 printed pages

Other versions

Impressions

  Abdullah Seçenshared an impression3 years ago
  👍Worth reading

  Akıcı Stefan Zweig'in kesinlikle okunmasi gereken bir kitabı

  Osman Karaağaçshared an impression3 years ago
  👍Worth reading

  Bir solukta okuya bilceğiniz sürükleyici

  Fulden Ufacıkshared an impression3 years ago
  👍Worth reading

  http://fuldenufacik.blogspot.com/2016/06/stefen-zweig-satranc.html?m=1

Quotes

  Mustafa Kılınçhas quoted4 years ago
  Ama özden yoksun görünen düşüncelerin bile bir dayanak noktasına ihtiyaçları vardır, yoksa dönmeye, anlamsızca kendi çevrelerinde dolanmaya başlarlar; onlar da katlanamazlar bu hiçliğe.
  Mustafa Kılınçhas quoted4 years ago
  Bize bir şey yapmadılar – sadece mutlak hiçliğe soktular, çünkü dünyada hiçbir şeyin insan ruhu üzerinde hiçlik kadar baskı yapmayacağı bilinir. Her birimizi mutlak bir boşluğa,
  Mustafa Kılınçhas quoted4 years ago
  Ama bu kadar hızla elde edilen bir şöhret böyle boş bir başı nasıl döndürmesin ki?”

On the bookshelves

  Ülkü Karaşen
  Kitaplarım
  • 54
  • 3
  Ozlem Sonmez
  Okunanlar
  • 2
  • 1
  Jack
  1
  • 64
  ozgepehlivan19
  Zweig
  • 13
  Ayşegül Düzman
  XXX
  • 4
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)