tr
Johann Wolfgang Goethe

Aforizmalar

Notify me when the book’s added
To read this book, upload an EPUB or FB2 file to Bookmate. How do I upload a book?
Şaşırtıcı deneyimlerle dolu, uzun ve zorlu hayatında, Johann Wolfgang von Goethe (1749–1832) tiyatro programları, kartvizitler, yazı taslakları ve hatta faturalar hakkında aklına gelen birçok fikri kaleme almıştır. Goethe muhtemelen son «Rönesans İnsanı", yani gerçek bir hezarfendir.
Weimar Dükalığı'nda bir bakan olmasına rağmen aynı zamanda resimler yapmış, tiyatro yönetmiş, anatomi, botanik ve optik üzerine araştırmalar yürütmüş ancak yine de her edebi türde başyapıtlar üretecek zamanı bulabilmiştir. Yaklaşık 1400 aforizmadan oluşan bu kitapta sadece sanat, etik, edebiyat ve doğa bilimleri üzerine değil, hayattaki rastlantısal olaylar ya da profesyonel meslek yaşamına dair de derin düşüncelerini paylaşmıştır.
Goethe'yi bir insan olarak gözümüzde canlandırmamızı sağlayacak bir tazelik ve dolaysızlığa sahip bu aforizmalar, en önemli Avrupalı yazarlardan birisine ideal bir giriş niteliğindedir.
This book is currently unavailable
182 printed pages

Impressions

  👍
  👎
  💧
  🐼
  💤
  💩
  💀
  🙈
  🔮
  💡
  🎯
  💞
  🌴
  🚀
  😄

  How did you like the book?

  Sign in or Register

Quotes

  Elvin Mahmudovhas quoted4 years ago
  Bilmek yeterli değildir, uygulamak da gerekir; istemek yeterli değildir, yapmak gerekir.
  Elvin Mahmudovhas quoted4 years ago
  Almanlar birlikteliklerini korumaya değer vermezler. Ancak kendi içlerinde kalmayı önemserler. Her birinin, bu kim olursa olsun, vermek istemediği, kendince, bir şeyi vardır.
  Buse Özerhas quoted2 years ago
  Hiçbir millet kendisinde sınırları içinde yapılan ve yazılanlar dışında doğru bir yargıya sahip olamaz. Bunu bütün zamanlar için de söyleyebiliriz

On the bookshelves

  Ahmed Yıldırım
  Politika ve Toplum
  • 23
  • 5
  yasondermin
  Kısa
  • 28
  • 1
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)