tr
Books
İbn Arabi

Sırrın Sırrı

O, her makamda ve mertebede ayrı bir yüz, her yüzde ayrı bir güzellik, her güzellikte ayrı bir aşk, her aşkta ayrı bir gamze, her gamzede ayrı bir eda, her edada ayrı bir işve, her işvede ayrı bir naz ve her yerde ayrı bir başlangıç gösterir. Bu nedenle dîvâne ve perişan âşık, türlü hâllere ve sevdalara uğrar. Gâh kabz, gâh celâl ve gâh bast mazharı olarak, zevk, şevk, safâ ve cemâl üzre naz ve niyâzla sıfatlanmış olur. Böyle olunca, ârif niçin kendisini belirli bir itikâdla ve hâlle kayıtlasın?
89 printed pages

Impressions

  👍
  👎
  💧
  🐼
  💤
  💩
  💀
  🙈
  🔮
  💡
  🎯
  💞
  🌴
  🚀
  😄

  How did you like the book?

  Sign in or Register

Quotes

  cosqun seyfullazadəhas quoted3 years ago
  Hattâ kudretinin kemâlinden, bir kuluna aynı tecellîyi iki kez eylemez, yeni yeni sûretler ve elbiselerle cilve eder. İki kişiye aynı tecellî olmamış ve olmayacaktır. Kudreti yüce, şânı azîmdir ve O’ndan başka ilâh yoktur.
  D.has quoted4 years ago
  Bazı muhterem şeyhlere şöyle sormuşlardır: Gerçi ârif-i billâh, belirli bir itikadla kendini kayıtlamaz. Fakat halkın anlayabileceği bir şekilde mezhep ve itikad izhar eder. Zira, “İnsanlara akıllarının alabileceği kadar söyleyiniz.” buyurulmuştur. Ancak ârif kimse, kalbinde olanı halka izhar etseydi, onu hemen katlederlerdi. Bu durumda münâfık olmaz mı?
  D.has quoted4 years ago
  Kürsîde, yedi kat göklerde, yedi kat yerlerde ve denizlerde olanlar, arşın bir köşesinde olan meleklerin onda biri kadardır. Bu sayılanların tamamı, arşın üzerindeki müheymin meleklerinin onda biri kadardır. Müheymin melekleri, Cenâb-ı Hakk onları yarattığından beri gözlerini Hakk’ın cemâlinden bir an ayırmamış ve cemâlullahın güzelliğine hayran olmuşlardır. Ne kendilerinden, ne de başkalarından haberleri vardır. Ne âlemin, ne Âdem’in ve ne de İblîs’in yaratıldığını bilirler. Cenâb-ı Hakk’ın yüce bir meleği vardır, ismine ruh derler. Başında sayı

On the bookshelves

  fatmanurgumrukcuoglu
  Nur
  • 199
  • 1
  Ziya Kalafat
  İslami Kaynak Eserler
  • 61
  • 1
  Akram Alishov
  Oxuyacağım kitablar
  • 241
  Aylin Ünal
  Diniii
  • 29
  Esra Ceviz
  İslam
  • 15
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)