Inci Aral

İçimden Kuşlar Göçüyor

«Bütün yanlışlarım, bütün gözden ve elden kaçırdıklarım, tutabildiklerim ve benim kıldıklarımla bir hayat yaşadım ve ben olmaktan, iyi kötü, ama böyle olmaktan en sonunda hoşnutluk duymaktayım. Garip bir bilgelik, güçlülük, yılmazlık duygusu var içimde. En sonunda ele geçirmeyi başardığım bir özgüven.»

İçimden Kuşlar Göçüyor'un bir yerinde böyle diyor İnci Aral; acıları, kederleri ve mutluluklarıyla dolu dolu yaşanan bir hayatın, bir dönüm noktasında. Kadının tek başına yaşaması, yalnız taşıması gereken güç bir dönem bu; bedensel-ruhsal değişimler, eksiklikler ve farklı deneyimlerle olgunluğa, orta yaşa geçilen eşik. Duyguların uç noktalarda yaşandığı bu geçiş sürecinde, kendisiyle de geçmişiyle de hesaplaşma fırsatı buluyor yazar. Pek az kadının cesaret ettiği biçimde, yaşadıklarını açıkça, hiçbir şeyin arkasına sığınmadan irdeliyor; kendini içtenlikle, dürüstlükle, hatta acımasızlıkla sunuyor. Ölü Erkek Kuşlar'ın izdüşümleriyle kaleme alınan bu çalışma, belki de o kitabı tamamlayan bir sonsöz.
138 printed pages
Publication year
2014
Have you already read it? How did you like it?
👍👎

Impressions

  nazcelikceliknazshared an impression3 years ago
  👍Worth reading

  Harika bir deneyimdi...

  Kitaplikkedisishared an impression2 months ago
  👍Worth reading
  💀Spooky
  🔮Hidden Depths
  🎯Worthwhile
  💞Loved Up
  🚀Unputdownable
  💧Soppy

  Tannesishared an impression9 months ago
  🎯Worthwhile

Quotes

  Kitaplikkedisihas quoted2 months ago
  Ne çıkar hayatım daha az umutla ve daha az öfkeyle sürüp gidiyorsa? Dünyanın gidişatını değiştirme isteğimi birazcık yitirdim; rüzgârlara ve teknolojinin kolaylıklarına direnmekten vazgeçtim, birine tutulup hesapsızca sürüklenmek gözümü korkutuyor; sevdiğimin tenini delice özleyemiyorum ama ne çıkar? İnadım yerli yerinde ya. Yönümü aramaktan usanmadım ya. Çocuk yanaklarının, kedi tüylerinin ve kadife çiçeklerinin yumuşaklığına dokunabiliyorum hâlâ; leylakların, yosunların ve toprağın kokusunu duyuyorum. Meyvelerin tadını alıyor, martıların beyazını, denizin ve gecenin mavisini görebiliyorum.
  Kitaplikkedisihas quoted2 months ago
  Güçlükle kazanılmış bir hayat benimki. Bağışlanmış değil.
  Kitaplikkedisihas quoted2 months ago
  Hiçbir zaman da çok güzel bir kadın olmadım zaten.

On the bookshelves

  Bookmate
  Revaçtakiler
  • 37
  • 98
  Serhat Gülaştı
  Türk Edebiyatı
  • 4
  • 5
  Bookmate
  Inci Aral
  • 8
  • 3
  nazcelikceliknaz
  HARFLERİN AŞKI
  • 1
  • 1
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)