Stefan Zweig

Amok – Usta İşi

Kendi halinde yaşayan bir köy doktorunun hayatı, yüzünü tülle gizleyen esrarengiz bir kadının yasadışı kürtaj için kapısını çalmasıyla çığırından çıkar. Kadın evine girdikten bir saat sonra, doktor geçmişini bir kenara fırlatarak boşluğa atılmış; sonunda her şeyini yitireceği o çılgın koşuya başlamıştır, tıpkı bir amok gibi… Amok, Malezya yerlilerinde görülen bir delilik hali… Buna yakalananlar, ileriye atılır ve nereye gittiğini bilmeden durmadan koşar, önüne çıkanı öldürür. Geldiğini görenler, tehlikeyi çevreye duyurmaya çalışarak bağırırlar: 'Amok! Amok!' Herkes kaçar.. Ama bir amok'un delice koşusu sonsuza dek, cezasız süremez. Yordam Kitap, Avrupa'nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük yazarlardan Stefan Zweig'ın en önemli yapıtlarından oluşan seçkiyi okurlarına kıvançla sunuyor. Behçet Necatigil, Tahsin Yücel, Salâh Birsel, Hamdi Varoğlu, Ali Avni Öneş, Deniz Banoğlu gibi usta edebiyatçı çevirmenlerimizin yarattığı dil lezzetiyle…
127 printed pages
Translator
Tahsin Yücel

Impressions

  bookshared an impression3 years ago
  👍Worth reading

  Insan duygularini muhtesem ustalikla yazan yazar 😍

  alyadua.ilashared an impression4 years ago
  👍Worth reading

  Çok düşündürücü

  berenshared an impression4 years ago
  💞Loved Up

  Burda

Quotes

  Celaleddin Gayirhas quoted4 years ago
  Yoksa bir doktor için görevin sınırı yok mudur? Latince sözcüklerle yazılı bir diploması var diye kurtarıcı olması, herkesin kurtarıcısı olması mı gerekir? Bir kadın... Bir adam gelip de soylu davranmasını, yardım etmesini, iyilikte bulunmasını istediği zaman hemen koşmalı mıdır? Evet, görev, görev bir yerde durur... Artık yapılamayacağı yerde, tam orada...”
  Mert Akduğanhas quoted3 months ago
  “Yaşamımda hiçbir zaman böylesine toplamadım gücümü, bir daha da toplayamayacağım! Her şey yitirilince, kutsal kalıntıları kurtarmak için yaşamaktan umudunu kesmiş insanlar gibi savaşılır; burada kurtarılacak olan vasiyetiydi, gizdi! İnsanları tam bir soğukkanlılıkla karşıladım, aynı uydurma öyküyü anlattım hepsine: Onun isteği üzerine doktor aramaya giden uşak yolda rastlantıyla beni görmüştü.
  Can Celikhas quotedlast year
  Onun gerçekten hırsız olup olmadığını anlayamamıştım. İki tanık suçunu anlatmıştı, ama ben olayı gözlerimle görmemiştim. Ben bir suçlu, bir tutuklu görmüştüm yalnızca, bir hırsız değil! Çünkü bir hırsız tam hırsızlık yaptığı anda, bir şey çalarken hırsızdır, iki ay sonra yargıcın önünde suçlarını anlatırken hırsız sayılmaz artık!.. Bir ozanın mikrofonda şiirini okurken değil, ancak yaratırken, yarattığı anda ozan olabileceği gibi tıpkı... Sanatçı yalnızca yarattığı sırada sanatçıdır, hırsız yalnız suç işlediği sırada hırsızdır. Belki ben bu eşsiz anı görecektim. Yaşamının en tehlikeli anı olan hırsızlık anında, en gerçek anında, doğuş zamanı, çoğalma zamanı gibi en anlaşılmaz saniyesinde bir yankesici görecektim. Böyle bir olasılığı düşünmek bile çıldırtıyordu beni.

On the bookshelves

  şəms.
  Klassika
  • 339
  • 13
  Xuraman Memmedova
  Nil
  • 277
  • 6
  esmagulerarslan
  Avrupa Edebiyatı
  • 1
  • 4
  Ülkü Karaşen
  Kitaplarım
  • 54
  • 3
  Ezgi Yavuz
  Modern Klasikler
  • 9
  • 2
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)