tr
Johann Wolfgang Goethe

Genç Werther'in Acıları

Notify me when the book’s added
To read this book, upload an EPUB or FB2 file to Bookmate. How do I upload a book?
18. yüzyılın sonunda Almanya'da Aydınlanmanın kuru akılcılığa tepki olarak doğan, duygularının önemini, bireyin özgürlüğünü savunan Fırtına ve Coşku akımının (1760–1785) en güzel örneklerinden biri ve aynı zamanda Goethe'nin gençlik dönemine ait olan bu eser, evli bir kadına hissettiği duygularına karşılık bulamayan, düşünceleriyle, karakteriyle yaşadığı topluma zaten yabancı olan bir gencin umutsuzluk içinde intihar edişini konu almaktadır. Goethe eserin başında şöyle der: 
«Zavallı Werther'in hikâyesi hakkında bulabildiğim her şeyi itinayla bir araya getirdim ve işte önünüze koyuyorum ve biliyorum bunun için bana teşekkür edeceksiniz. 
Sizler onun yüreğine ve karakterine hayranlığınızı esirgemeyecek, yazgısı karşısında da gözyaşlarınızı tutamayacaksınız. 
Ve sen ey güzel gönül, onunla aynı tutkuları hisseden sen, teselli bul onun acılarında ve ister bahtsız olduğundan ister hatalı olduğundan kalmadıysa yanında hiç kimse, izin ver de dostun olsun bu kitapçık.» 
Eserin en güzel yerlerinden biri de Ossian'dan parçaların olduğu bölüm: 
Gecedir! -ben yalnızım ve fırtınalı tepede kayboldum. Rüzgâr dağlarda uğulduyor. Nehir kayalardan aşağıya çağlıyor. Hiçbir kulübe beni yağmurdan korumuyor, fırtınalı tepede terk edilmiş beni. Ortaya çık ey ay, bulutlarının arasından! Gösterin kendinizi ey gecenin yıldızları! Götürsün beni ışığınız, avdan dönen sevgilimin, yanında çözdüğü yayı, etrafı koklayan köpekleri ile uzandığı yere! Fakat burada, gittikçe büyüyen nehrin ortasındaki kayanın üzerinde tek başına oturmak zorundayım. Nehir ve rüzgâr uğulduyor, sevgilimin sesini duyamıyorum. 
Napolyon'un tam yedi kez okuduğu eser 240 yıldır değişen dünyaya, değişen insana inat böylesi aşkların hayal olduğu günümüzde hâlâ okur bulmaktadır.
This book is currently unavailable
158 printed pages
Translator
Gülperi Sert

Impressions

  korkmazshared an impression2 years ago
  👍Worth reading

  güzel lakin wertherın çok kastığını düşünüyorum

  latifahshared an impressionlast year
  👍Worth reading
  💧Soppy

  b2124697969shared an impression2 years ago
  👍Worth reading

Quotes

  ytrewqhas quoted4 years ago
  Goethe bu eseri yazarken Samuel Richardson’ın (1689-1761) Pamela ve Clarissa adlı romanlarından, JeanJacques Rousseau’nun (1772-1778) Julie ya da Yeni Héloise adlı romanından esinlenmiştir. Christian Fürchtegott Gellert’in (1715 -1769) İsveçli Kontes von G’nin Hayatı adlı eseri Werther’den önce Almanya yayımlanmış en başarılı mektup-romandır, ayrıca Sophie von La Roches’un (1731-1807) Bekar Bayan von Sternheim’in Hikayesi Goethe’nin eserinden üç yıl önce basılmış, çok sevilerek okunan bir eser olup Werther için gerekli zemini adeta önceden hazırlamıştır.
  b6032944874has quotedlast year
  Onu en yakın zamanda görmeye çalışacağım ya da doğru düşünmem gerekirse bundan kaçınmalıyım. İyisi mi, onu sevdiğinin gözleriyle göreyim, belki de o zaman şimdi hayâlimde olduğundan çok farklı görünecek; öyleyse ben hayâlimdeki resmi niçin bozayım
  b6032944874has quotedlast year
  Sana geçenlerde resim sanatı hakkında söylediğim şeyler kuşkusuz edebiyat için de geçerli. Burada önemli olan, mükemmeli görebilmek ve onu ifade edecek cesarete sahip olmak ve az sözle çok şey anlatmaktır

On the bookshelves

  Melis Çınar
  Okunacaklar
  • 31
  • 1
  minegurleyik
  Mini me
  • 19
  • 1
  hyllmz
  Klasik
  • 1
  • 1
  Ayşegül Aydın
  Bookshelf One
  • 48
fb2epub
Drag & drop your files (not more than 5 at once)